DebitursDebiturs
Forgot password?

ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА 8 МАРТ

Достапност на аражманот

Термини Цена по лице
08,03,201910ден
Хотел
5 ѕвезди
Турција
Истанбул
072/311-810
14:00
12:00
2 вечери

ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА  8 МАРТ 

 

 

Време на реализација : 07 , 08 , 09, 10 Mарт

Место на изведување : Турција – Истамбул

Релација Куманово – Гевгелија – Истамбул

Време траење : / 2 ноќевања со доручек и вечера

Хотел : Holiday Inn 5*

 

 

1 ден.

Поаѓање за Турција во 16:00 часот од пред Деби Турс агенција, со модерен туристички автобус. Патот води преку Грција. Ноќно возење со попатни одмори и царински формалности.

 

 

 

2 ден

Пристигнување во утринските часови. Панорамски разглед на градот со локален водич. Римски аквадут, Таксим, Ак Сарај, Бајазитовата џамија, Универзитетот, Хиподромот. Факултативна посета на Топ Капи Палатата – музеј во кој што се наоѓа мечот на пророкот Мухамед, Аја Софија – најголемата црква изградена во времето на Византиското царство, подоцна претворена во џамија, Сината Џамија (наречена поради боите кои провалуваат сина, зелена, бела) или уште наречената Султан Ахмедова Џамија изградена по наредба на Султан Ахмед и била прва џамија во Османлиската Империја која има 6 минариња. Можност за посета на подземната цистерна 14 метри под нивото на земја, со површина од 9.800м2, се наоѓа помеѓу Хиподромот и Аја Софија, а позната е по своите столбови. Во времето на Византија оваа подземна цистерна го снабдувала Констандинопол со вода. Слободно време за индивидуални прошетки во најголемата чаршија Капали Чаршија ( отворена 1461 со над 4000 продавници). Крстарење во Босфор со вечера , неограничено безалкохолни пијалоци  20 евра по лице ( задолжително ) Вечера Гала 

 

 

3 ден

Појадок. По појадокот заминување на групата на факултативно – Крцтарење со брод по Босфор со единствена можност за панорамски разглед на палатите од двете страни, како и мостовите кои го поврзуваат Европскиот со Азизкиот  дел , Вечера , Ноќевање

 

 

 

 

 

 1. ден

Појадок. посета на раскошната палата Долме Бахче Сарај последната резиденција на Отоманскиот Султан. После следи посета на Азискиот дел Чамилџи (место од каде протега неверојатен поглед на Истамбул). Попладневна факултативна

посета на највисоката зграда на Истамбул Sapphire Seyire Terasi (263м.) со 4Д проекција. Вечера . Ноќевање .

 

 

Пристигнување во Куманово во пред пладневните часови.

 

 

 

 

 

 

Во цената е вклучено :

 • Автобуски превоз на наведената релација според програмата
 • Сместување во хотел 5***** на база ХБ Holiday INN 5*   во Истамбул
 • Професионален туристички водич
 • Патничко здравствено осигурување
 • Организација и придружник на патувањето

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Во цената не е вклучено:

 

 • Посета на Света Софија 15 евра, Топ Капи – 15 евра
 • Крстарење по Босфор – 20 евра
 • Посета Долме Бахче Сарај, водич+превоз+влезница – 25 евра
 • Посета на Sapphire Seyire Terasi со 4Д проекција – 20евра
 • Yerebetan Saray (Потоната Палата) – 10 евра
 • За оваа патување потребен е валиден биометриски пасош, валодност минимум 3 месеци од денот на враќање
 • За резервација задолжителна уплата од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување
 • За реализација на аражманот потребни се минимум 40 патници
 • За одржување на факултативните потребни се минимум 20 од пријавените патници

                          

Поаѓање од Скопје во : 17: 00 часот

 

 

 

 

Важна напомена рок на траење на пасош е минимум 6 месеци од денот на враќање

 

 

 

    ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ  119 евра по лице

 

 

 

 • ЗА ОВОЈ АРАНЖМАН ВАЖАТ ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ НА Т.А ДЕБИ ТУРС И СКТМ.
 • За реализација на овој аранжман потребно е минимум од 40 патници, во спротивно крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата( застој во сообраќај, локални штрајкови,локални предупредувања,каснење на патниците,непочитување на саатнина закажана однапред од страна на агенцијата и сл.) Побарајте договор и осигурување.

 

Политика на ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА 8 МАРТ

14:00
12:00

Услугите на ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА 8 МАРТ

 • WI FI
 • БАЗЕН
 • БЕСПЛАТЕН ПАРКИНГ
 • БЕСПЛАТЕН ПОЈАДОК
 • КЛИМАТИЗАЦИЈА
 • СОБНА ПОСЛУГА
 • ТЕЛЕВИЗИЈА
 • ТЕЛЕФОН
 • ФИТНЕС ОБЈЕКТ
 • ФРИЖИДЕР

Преглед на оценки (0 оценки)

ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА 8 МАРТ Истанбул, Турција

Целокупна оцена на овој аранжман

Вашето име

Е-маил адреса

Наслов на вашата оцена

Вашата оцена

Каков вид на патување е ова?

 • Бизнис
 • Двојки
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло