DebitursDebiturs
Forgot password?

ИСТАНБУЛ – 8 МАРТ

Достапност на аражманот

Термини Цена по лице
07.03.20187,378ден
Хотел
5 ѕвезди
Турција
Истанбул
+38972311810
14:00
12:00
2 вечери

ПОНУДА ЗА ИСТАМБУЛ – ТУРЦИЈА

Време на реализација : 08,09,10,11,12 Март

Место на изведување : Турција – Истамбул

Релација: Куманово – Гевгелија – Истамбул

Време траење : 5 дена/ 2 ноќевања со доручек и вечера

Сместување во Хотел  Vialand Palace  5*

1 ден.

Поаѓање за Турција во 16:00 часот од пред  Деби Турс агенција, со модерен туристички автобус. Патот води преку Грција. Ноќно возење со попатни одмори и царински формалности

2 ден.

Пристигнување во утринските часови. Панорамски разглед на градот со локален водич. Римски аквадут, Таксим, Ак Сарај, Бајазитовата џамија, Универзитетот, Хиподромот. Факултативна посета на Топ Капи Палатата – музеј во кој што се наоѓа мечот на пророкот Мухамед, Аја Софија – најголемата црква изградена во времето на Византиското царство, подоцна претворена во џамија, Сината Џамија (наречена поради боите кои провалуваат сина, зелена, бела) или уште наречената Султан Ахмедова Џамија изградена по наредба на Султан Ахмед и била прва џамија во Османлиската Империја која има 6 минариња. Можност за посета на подземната цистерна 14 метри под нивото на земја, со површина од 9.800м2, се наоѓа помеѓу Хиподромот и Аја Софија, а позната е по своите столбови. Во времето на Византија оваа подземна цистерна го снабдувала Констандинопол со вода. Слободно време за индивидуални прошетки во најголемата чаршија Капали Чаршија ( отворена 1461 со над 4000 продавници).

3 ден.

Појадок. По појадокот заминување на групата на факултативно – Крстарење со брод по Босфор со единствена можност за панорамски разглед на палатите од двете страни, како и мостовите кои го поврзуваат Европскиот со Азискиот  дел и посета на раскошната палата Долме Бахче Сарај последната резиденција на Отоманскиот Султан. После следи посета на Азискиот дел Чамилџи (место од каде протега неверојатен поглед на Истамбул). Попладневна факултативна  посета на највисоката зграда на Истамбул Sapphire Seyire Terasi (263м.) со 4Д проекција. Вечерта  факултативно – Свечена вечера во Национален ресторан. Ноќевање

4 ден.

Појадок . После појадокот одјавување од хотел и заминување на групата за Македонија со попатна посета на шопинг центарот Форум со можност за индивидуална посета на Аквариумот. Во 15.00 часот тргнување на групата за Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

 5.ден

 Пристигнување во утринските часови.

Во цената не е вклучено :

 • Крстарење по Босфор
 • Влезници во Долма Бахче
 • Влезници за Аја Софија
 • Патничко здравствено осигурување 150 ден

Напомена : Да се посетат сите горенаведените места.

 

 

За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со валидност минимум 3 месеци од денот на враќањето.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ПО ЛИЦЕ  ДО 15.02.2018 ИЗНЕСУВА 7,387 ДЕН (119 ЕВРА)

ОД 16.02.2018 7,998 ДЕН (129 ЕВРА)

Политика на ИСТАНБУЛ – 8 МАРТ

14:00
12:00

Услугите на ИСТАНБУЛ – 8 МАРТ

 • WI FI
 • БАЗЕН
 • БЕСПЛАТЕН ПАРКИНГ
 • БЕСПЛАТЕН ПОЈАДОК
 • КЛИМАТИЗАЦИЈА
 • СОБНА ПОСЛУГА
 • ТЕЛЕВИЗИЈА
 • ТЕЛЕФОН
 • ТОПЛА КАДА
 • ФИТНЕС ОБЈЕКТ
 • ФРИЖИДЕР

Преглед на оценки (0 оценки)

ИСТАНБУЛ – 8 МАРТ Истанбул, Турција

Целокупна оцена на овој аранжман

Вашето име

Е-маил адреса

Наслов на вашата оцена

Вашата оцена

Каков вид на патување е ова?

 • Бизнис
 • Двојки
 • Семејство
 • Пријатели
 • Соло